حمایت جامعه مدنی کندز از پروسۀ انتخابات

حمایت جامعه مدنی کندز از پروسۀ انتخابات

اعضای شبکۀ مشارکت نهادهای مدنی کندز عصر دیروز دومین گفتمان را در حمایت از پروسۀ انتخابات راه‌اندازی و بر رفع چالش‌های انتخاباتی تأکید کردند.

دراین گفتمان که از سوی دفتر میدیوتیک کندز راه‌اندازی گردیده بود، مسوولان کمیسیون انتخابات، نهادهای ناظر بر انتخابات و رهبری شبکۀ مشارکت نهادهای مدنی کندز اشتراک کرده بودند.

اشتراک‌کننده‌گان، انتخابات را یگانه راه معقول برای ثبات سیاسی، انتقال مسالمت‌آمیز قدرت و مشروعیت نظام افغانستان دانسته از حکومت افغانستان و جامعۀ جهانی خواهان برگزاری انتخابات به موقع گردیدند.  

آنان همچنان خواهان تغییر سیستم انتخابات در افغانستان گردیده گفتند که سیستم اکثریتی (رای واحد غیر قابل انتقال) که تا اکنون انتخابات‌ها در افغانستان به اساس آن برگزار گردیده است، یک سیستم ناکام در افغانستان بوده و باید به سیستم تناسبی تغییر کند و نقش احزاب در انتخابات برجسته گردد.

اشتراک‌کننده‌گان استدلال کردند که تغییر سیستم انتخابات زمینه را مساعد می‌سازد تا مردم به اشخاص نه، بلکه برای برنامه‌های که از سوی احزاب و یا اشخاص ارائه می‌گردد رای بدهند و احزاب از برنامه‌های ارائه کرده خود به مردم پاسخ‌ده باشند.

هم‌چنان در این گفتمان بر بی‌طرفی کمیسیون‌های انتخاباتی تأکید صورت گرفته و راهکارهایی برای شفافیت انتخابات مطرح گردید.

 

خبرنگار: عنایت‌الله خلیق

خواندن 613 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)