برای نزدیک به دو هزار خانواده‌ی بی‌جا شده جنگ در بدخشان آب آشامیدنی فراهم می‌شود

برای نزدیک به دو هزار خانواده‌ی بی‌جا شده جنگ در بدخشان آب آشامیدنی فراهم می‌شود

وزارت مهاجرین افغانستان به هم‌کاری سازمان پناهنده‌گان ملل متحد، کار احداث یک شبکه آب آشامیدنی را برای بی‌جا شده‌گان در بدخشان آغاز کردند.

این پروژه در منطقه دشت فراخ ولسوالی بهارک ولایت بدخشان که محل اسکان بیشتر بی‌جا شده‌گان ولسوالی‌های جرم، بهارک و وردوج است، تطبیق می‌شود.

رضا باهر، سخن‌گوی وزارت مهاجرین افغانستان که در ترکیب هیاتی برای افتتاح کار این پروژه به بدخشان سفر کرده است، می‌گوید که با تکمیل کار این پروژه که سه ماه طول می‌کشد، نزدیک به یک هزار خانواده به آب صحی آشامیدنی دسترسی می‌یابند.

آقای باهر می‌گوید که از این پروژه به طور مستقیم ۸۵۰ خانواده مستفید می‌شوند و به طور غیر مستقیم سه هزار خانواده ساکن در این منطقه مستفید می‌شوند.

آقای باهر گفت که هزینه تمدید این شبکه  که پنج میلیون افغانی می‌شود از سوی اداره پناهندگان ملل متحد یا UNHCR پرداخته  شده است و آب صحی آشامیدنی از چشمه‌های اطراف این منطقه توسط پیپ به این ساحه انتقال می‌گردد تا بی‌جا شده‌گان جنگ به آب صحی دسترسی بیابند.

در بدخشان حدود پنج هزار خانواده به دلیل جنگ بیجا شده اند، شماری از این بیجا شدگان هم می گویند که با دشواری فراوان روبرو هستند، این خانواده از عدم دسترسی به خدمات صحی و آموزشی نیز شکایت دارند.

 

خبرنگار: محمد شریف شایق 

 

 

خواندن 44 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)