کشت زعفران در بلخ توسعه یافته است 

کشت زعفران در بلخ توسعه یافته است 

مسوولان در ریاست زراعت آبیاری و مالداری ولایت بلخ می‌گویند، علاقمندی دهاقین به کشت زعفران افزایش یافته و در سال روان حاصلات این گیاه قیمتی به ۲۰۰ کیلو افزایش خواهد یافت.

ذبیح الله ذوبین، آمر امور زراعتی ریاست زراعت ولایت بلخ می‌گوید، هم اکنون حدود ۶۰۰ تن از زنان و مردان مصروف کشت، پروسس و دسته بندی زعفران در این ولایت هستند.

وی با بیان اینکه تولید زعفران در این ولایت به ۱۵۰ کیلو می‌رسد افزود، در سال روان با کشت نزدیک به ۳۰ تن پیاز زعفران حاصلات این نبات با ارزش به ۲۰۰ کیلو خواهد رسید.

از سوی هم صدیق‌الله کاکر، مسوول انجمن زعفران کاران ولایت بلخ می‌گوید، این ولایت با داشتن اقلیم مساعد، اراضی وسیع هموار برای کشت زعفران و نیروهای کار، بلخ یکی از بزرگترین تولید کننده‌گان زعفران در کشور خواهد بود.

وی ضعف اقتصادی دهاقین و کمبود پیاز زعفران را از مشکلات دهاقین زعفران کار در بلخ عنوان کرده می‌گوید، پیاز که منبع اصلی زعفران است بگونه قرضی در اختیار دهاقین قرار داده شود.

در ولایت بلخ به استثنای ولسوالی‌های شورتپه و کلدار در دیگر ولسوالی‌های این ولایت زعفران کشت می‌شود و مسوولان در ریاست زراعت بلخ می‌گویند، در سال روان یک مرکز پروسس زعفران در بلخ به هزینه نزدیک به پنجصد هزار افغانی ایجاد می‌شود.

 

خبرنگار: حامد نوابزاده 

 

 

خواندن 79 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)