نزدیک به ۲۰۰ تن از کودکان دارای معلولیت از یک دوره آموزشی فارغ شدند  

نزدیک به ۲۰۰ تن از کودکان دارای معلولیت از یک دوره آموزشی فارغ شدند  

نزدیک به دوصد تن از کودکان دارای معلولیت سه ولایت بلخ، جوزجان و سمنگان بعد از فراگیری آموزش‌های سه ساله بازتوانی کمیته سویدن، آماده رفتن به مکاتب عمومی شدند.

نجیب الله یزدان پناه، رییس کمیته سویدن زون شمال در حاشیه مراسم فراغت این تعداد از کودکان دارای معلولیت که پیش از ظهر امروز در شهر مزار شریف برگزار شده بود به رسانه‌ها گفت، این کودکان با آموزش‌های ویژه توانایی ادامه درس را در مکاتب عمومی دریافتند.

وی با بیان اینکه هر فرد دارای معلولیت حق دست‌رسی به تعلیم و تربیه را دارد افزود، کمیته سویدن در شمال کشور ۱۸۵۴ کودک معلول را بازتوانی کرده و شامل مکاتب عمومی ساخته است.

آقای یزدان پناه، توهین و تحقیر، آزار و اذیت، عدم دستر‌سی به تعلیم و تربیه و نبود دروس ویژه برای افراد دارای معلولیت را در مکاتب عمومی از مشکلات اساسی افراد دارای معلولیت در اجتماع عنوان کرد.

از سوی هم کودکان دارای معلولیت از اینکه توانمند شده اند ابراز خورسندی می‌کنند و می‌گویند که تلاش می‌ورزند تا به خود آینده بسازند و همانند دیگر اشخاص مصدر خدمت بخود و جامعه شوند.

طی این دوره ۱۷۷ تن از کودکان که با مشکلاتی چون نابینایی، ناشنوایی، مشکلات گفتاری و عقب ماندگی ذهنی دچار بودند فارغ شدند که ۱۱۰ تن آنها را پسر و ۶۷ تن دیگر شان را دختر تشکیل می‌داد.

 

خبرنگار: حامد نوابزاده 

 

خواندن 190 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)