خودکفایی ولایت بلخ در راستای تولید گوشت مرغ 

خودکفایی ولایت بلخ در راستای تولید گوشت مرغ 

فابریکه‌ی جوجه‌کشی و پرورش مرغ " مژده طیور" که نزدیک به یک‌ماه پیش کارش را در بلخ آغاز کرده بود، امروز نخستین تولیدات‌اش را به بازار عرضه کرد.

بشیراحمد مژده، مسوول این فابریکه به رسانه‌ها گفت این فابریکه با هزینه‌ی ۴۰۰ هزار دالر آمریکایی ساخته شده که امروز نخستین تولیدات خود را به فارم‌داران ولایت بلخ، بغلان و بدخشان عرضه نمود.

وی افزود، این فابریکه ظرفیت تولید ۲۷۰ هزار جوجه مرغ را در یک‌ماه دارد و می‌تواند نیازمندی‌های فارم‌داران را از این ناحیه مرفوع سازد.

از سوی هم ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بلخ می‌گوید، این ولایت در راستای پرورش مرغ و تولید گوشت آن به خودکفایی رسیده است.

ذبیح‌الله ذوبین، آمر امور زراعتی این ریاست با استقبال از سرمایه‌گذاری در این بخش می‌گوید، در ولایت بلخ از ۶۰۰ تا ۷۰۰ فارم تولید جوجه مرغ فعالیت دارد.

در عین حال فارم‌داران می‌گویند که در گذشته آن‌ها جوجه‌های مرغ را از کشور پاکستان وارد می‌نمودند که در کنار بلند بودن قیمت ضایعات نیز داشت، اما حال که این فابریکه به فعالیت آغاز کرده است مصارف شان ۴۰ درصد کاهش یافته است.

هم‌اکنون در ولایت بلخ ۴ فابریکه‌ی تولید جوجه مرغ فعالیت دارد که ظرفیت مجموعی تولیدات آن‌ها به ۱ میلیون و ۸۰ هزار جوجه مرغ می‌رسد.

 

خبرنگار: حامد نوابزاده 

 

خواندن 214 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 01 دلو 1397 ساعت 15:31
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)