معلولین در بلخ تاکید دارند که از سه فیصد حقوق کار شان هنوز هم محروم اند

معلولین در بلخ تاکید دارند که از سه فیصد حقوق کار شان هنوز هم محروم اند

ریاست کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین ولایت بلخ به همکاری چندین نهاد حمایت از معلولین در این ولایت زیر عنوان " توانمند سازی اشخاص دارای معلولیت و تأمین فراگیری و برابری "روز جهانی افراد دارای معلولیت را تجلیل نمودند.

گرچند معلولین تجلیل از این روز را برای آگاهی دهی در مورد توانمندی و حقوق معلولین می‌ستایند اما از نرسیدن به حق و حقوق شان که همانا سه فیصد کار در ادارات دولتی است شکایت داشته می‌گویند بار ها در این اینگونه برنامه ها از نرسیدن به حقوق شان داد خواهی کردند، و مسولین نیز وعده های چرب برای شان می‌دهند اما بعد ها وعده های شان به باد فراموشی سپرده شده و هیچ کار برای معلولین انجام نمی دهند .

در عین حال مسوولان کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین ولایت بلخ و نهاد های حامی معلولین در این ولایت با وجود که می‌پذیرند معلولین به مشکلات مواجه اند و آرزوی راه یافتن به تحصیلات را دارند. اما تاکید ورزیده اند که برای برطرف ساختن مشکلات معلولین تلاش می‌کنند.

نجیب الله کوهستانی، سرپرست کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین بلخ می‌گوید ۴۱‍۰۰ معلول در سطح ولایت بلخ از این ریاست حقوق شان را دریافت می‌کنند اما شماری از معلولین که در مناطق جنگی این ولایت حضور دارند از حقوق شان آگاهی نداشته و محروم اند و آنان به دلیل نا امنی نمی‌توانند به آن مناطق سر زده و آگاهی دهی کنند.

این درحالیست که مسوولان کمیته سویدن در شمال می‌گویند از سه دسیمبر روز جهانی معلولین در کشور های پیشرفته تجلیل صورت نمی‌گیرد به دلیل اینکه معلولین آن کشور ها به حقوق شان رسیده اند و اما برای آگاهی دهی و رسیدن معلولین به حقوق شان از این روز در کشور های جهان سوم مانند افغانستان تجلیل صورت میگرد.

 

خبرنگار: مهناز موزون

خواندن 296 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)