حدود چهارصد راکت منفلق ناشده دربلخ شناسایی شد

حدود چهارصد راکت منفلق ناشده دربلخ شناسایی شد

مسوولان موسسات ماین پاکی از شناسایی مهمات منفلق ناشده دوران جنگ های داخلی در روستایی قزُل آباد ولسوالی نهرشاهی ولایت بلخ خبر می‌دهند.

عبدالحکیم نورزی، مسئول موسسه ماین پاکی بین المللی «DDG»  یا دنمارک در افغانستان می‌گوید دو ماه پیش موسسه ماین پاکی «DDG» تیم آگاهی دهی از خطرات ماین را در روستایی قزُل آباد استخدام کرده بود و مردم این روستا تیم آگاهی دهی را از راکت های منفلق ناشده دوران جنگ های داخلی باخبر ساختند.
بگفته نورزی اهالی این روستا در ساخت و ساز خانه های شان از راکت های منفلق ناشده به عوض چوب در سقف منازل و پلچک ها استفاده کرده اند.او می افزاید که هم اکنون تعداد ۴۰ خانه توسط "چهارصد راکت بی ام بیست و یک شوروی سابق "منفجر ناشده پوشانیده شده است.
آقای نورزی بیان داشت هر چند موسسه ماین پاکی بازسازی منازل را بدوش ندارد اما به دلیل اینکه خانواده ها حاضر به تخریب خانه های شان نیستند ناگزیر اند این منازل را پس از پاک سازی از وجود مهمات منفلق ناشده دوباره بازسازی کنند که هزینه هنگفت بر می‌دارد.
این درحالیست که بگفته مسوولان موسسه ماین پاکی در شمال: ۱۳۳ حادثه در جریان سال جاری میلادی در شمال کشور صورت گرفته است که به اثر آن ۶۰ تن جان باختند و ۷۳ تن دیگر نیز زخمی شده اند. که ۴۷ فیصد این حادثات را مهمات باقی مانده منفجر ناشده تشکیل می‌دهد .


خبرنگار: مهناز موزون

خواندن 218 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 قوس 1397 ساعت 12:29
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)