راه‌اندازی برنامۀ پژوهش ملی حمایت از قربانیان جنگ و تروریزم در بلخ

راه‌اندازی برنامۀ پژوهش ملی حمایت از قربانیان جنگ و تروریزم در بلخ

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز برنامۀ پژوهش ملی حمایت از قربانیان جنگ و تروریزم  را با حضور کمیشنران و مسوولان این کمیسیون، مسوولان اداره‌های دولتی و فعالان جامعه مدنی در شهر مزار شریف راه‌اندازی کرد.

قدریه یزدان‌پرست کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان که برای برگزاری این برنامه به بلخ آمده‌است، از تلفات افراد ملکی ناشی از جنگ در کشور شدیداً ابراز نگرانی کرده گفت که با راه‌اندازی چنین برنامه‌ها در سطح کشور، تلاش دارند که نظریات مسوولان ادارات دولتی، عدلی و قضایی و نهادهای جامعه مدنی را بشنوند و بعداً پژوهش همه جانبه و درستی را پیرامون این موضوع آماده ساخته و با مردم شریک سازند که جنگ در افغانستان چقدر تأثیر ناگوار را بر شهروندان این کشور گذاشته و افراد ملکی را نیز قربانی ساخته‌است.
این در حالی‌ست که به‌گفتۀ قاضی سید‌محمد‌ سامع رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر، در سه‌سال اخیر، شمال کشور، بخصوص ولایت‌های سرپل، جوزجان و فاریاب شاهد ناامنی های شدیدی بوده و این ناامنی‌ها، بیش‌تر از افراد ملکی، به‌ویژه کودکان قربانی گرفته‌اند.
بر اساس پژوهش این کمیسیون در یک ماه گذشته در ولایت‌های سمنگان، بلخ، جوزجان و سرپل ۱۵۰ تن از افراد ملکی، قربانی جنگ شده و بیش از ۲۰۰ تن دیگر نیز زخم برداشته‌اند.

 

خبرنگار: مهناز موزون

خواندن 226 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)