رییس امور زنان بدخشان: طراحی سنتی صنایع دستی زنان، پاسخ‌گوی خواست‌های روز نیست

رییس امور زنان بدخشان: طراحی سنتی صنایع دستی زنان، پاسخ‌گوی خواست‌های روز نیست

آلینا غیاثی رییس امور زنان بدخشان می‌گوید، یکی از دلایل عمده ای که صنایع دستی زنان بدون حمایت یک نهاد بیرونی نمی‌توانند ادامه پیدا کنند، طراحی سنتی است.

رییس امور زنان بدخشان می‌گوید که طراحی سنتی صنایع دستی نتوانسته است که خواست بازار را پاسخ بگوید و این مساله سبب شده است که تولید کننده‌گان صنایع دستی نتوانند به خود کفایی برسند.

رییس امور زنان بدخشان می‌افزاید که  زنان بدخشان حتی یک نفر طراح و دیزاینر ماهر که بتواند مطابق خواست بازار کار کند ندارند به همین دلیل ما نمی‌توانیم راه فروش صنایع دستی زنان را در بازار باز کنیم.

به گفته بانو غیاثی، برخی از زنان تلاش کرده اند تا از طریق نسخه برداری از انترنت، طراحی نو را جاگزین طراحی سنتی کنند، اما این کار همگانی نیست و نتوانسته تا حالا به عنوان یک راه حل، برای رفع مشکل زنان مطرح باشد.

او می‌گوید که راه اندازی برنامه‌های آموزشی دراز مدت و دادن ایده‌های نو به زنانی که صنایع دستی تولید می‌کنند، یگانه راه حل برای رفع این دشواری است.

در همین حال یکی از زنانی که در بخش صنایع دستی فعالیت می‌کند، می‌گوید که دلایل مختلف وجود دارد که صنایع دستی زنان نمی‌تواند در بازار جا پیدا کند و زنانی که صنایع دستی تولید می‌کنند، به خود کفایی اقتصادی دست یابند.

در سال‌های پسین ده‌ها موسسه غیر دولتی برای انکشاف و بازار یابی به صنایع دستی زنان در بدخشان فعالیت کردند، اما صنایع دستی زنان به دلیل بلند بودن بها و به روز نبود طراحی و دیزاین نتوانسته است که در بازار با کالاهای وارداتی رقابت کند.

 

خبرنگار: محمد شریف شایق 

 

خواندن 51 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)