معلولان و ورثه شهدا در بدخشان از عدم اجرای به موقع حقوق شان شکایت دارند

معلولان و ورثه شهدا در بدخشان از عدم اجرای به موقع حقوق شان شکایت دارند

شمار زیادی از ورثۀ  شهدا و معلولان بدخشان می‌گویند، از سه سال به این‌طرف به دلیل آن‌چه که کمبود بودجه و تخصیص از سوی ادارۀ شهدا و معلولان این ولایت خوانده می‌شود حقوق دریافت نکرده اند.

آنان می‌گویند که مشکل خود را با سطوح مختلف حکومت محلی بدخشان در میان گذاشته اند، اما برای رفع مشکل آن‌ها توجهی نشده است.

فیض محمد، باشنده ولسوالی شغنان با طی کردن دو صد کیلومتر راه به مرکز بدخشان آمده تا حقوق خود را دریافت کند، اما می‌گوید که وقتی به اداره مربوط مراجعه کرده به او گفته اند که هنوز حقوقش حواله نشده است.

موسی خان، یک پیرمرد دیگر در بدخشان هم می‌گوید که تنها راه تامین معیشت خانواده‌اش حقوق فرزندش است اما این حقوق به موقع پرداخته نمی‌شود.

سید مصطفی احمدی، آمر امور شهدا و معلولان بدخشان هم با تأیید مشکل پرداخت حقوق شهدا و معلولان بدخشان می‌گوید، کمبود تخصیص و بودجه سبب شده است تا روند اجرای حقوق شهدا و معلولان با مشکل روبرو شود.

او می‌گوید در سال ۱۳۹۷ حدود ۱۳۰۰ شهید و ۹۰۰ معلول ملکی هیچ‌گونه حقوق دریافت نکرده اند، به تعداد ۱۱۰۰ تن از شهدای اردو و پولیس ۶ ماهه حقوق شان اجرا نشده است و حقوق ۵۰۰ تن دیگر از شهدای نظامی  اصلا در سال ۱۳۹۷ اجرا نشده است و دلیل آن هم روشن است که تخصیص به قدر ضرورت به اداره شهدا و معلولان بدخشان نمی‌رسد.

مسوول اداره شهدا و معلولان بدخشان می‌گوید نیازمندی آنان ۲۱۰ میلیون افغانی در یک ربع سال می‌باشد اما حکومت مرکزی ۵۸ میلیون افغانی فرستاده است که به هیچ وجه نمی‌تواند مشکلات آنان را از ناحیۀ اجرای حقوق شهدا و معلولان مرفوع نماید.

 

خبرنگار: محمد شریف شایق 

 

 

خواندن 119 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)