قابله ها میزان مرگ و میر مادران را در بدخشان کاهش داده اند

قابله ها میزان مرگ و میر مادران را در بدخشان کاهش داده اند

تربیه و استخدام قابله‌ها در مراکز درمانی در کاهش میزان مرگ و میر مادران در بدخشان موثر واقع شده اند.

براساس سروی که در سال ۲۰۰۲ انجام شده بود در هر صد هزار ولادت شش هزار و پنجصد مادر جان خود را از دست می‌دادند اما حالا این رقم به ۶۲۱ مادر در هر صدهزار ولادت زنده  در بدخشان کاهش یافته است.

برنامه آموزش و استخدام قابله‌ها در سال  ۲۰۰۶ دراین ولایت روی دست گرفته شد و در طی این مدت در هفت دوره حدود ۱۵۰ قابله از مرکز تعلیمات قابله گی فراغت حاصل کرده‌اند.

داکتر فرزانه فانی مسؤل صحت باروی در ریاست صحت عامه‌ی بدخشان می‌گوید، با تطبیق این برنامه در سال‌های اخیر در رقم تلفات مادران حامله کاهش بعمل آمده است.

او می‌گوید که در سه ولسوالی شغنان، اشکاشم و نسی میزان مرگ و میر مادران به صفر رسیده است، اما هنوز در ولسوالی‌های ارغنجخواه و واخان مرگ و میر مادران دیده می‌شود.

داکتر نور خاوری، رییس صحت عامه بدخشان هم تایید می‌کند که آموزش قابله‌ها تنها گزینه موثری بوده است که می‌تواند از میزان مرگ و میر مادران جلوگیری کند و قابله‌ها به مادران نیازمند در زمان ولادت، قبل از ولادت و بعد از ولادت هم‌کاری می‌کنند.

ریاست صحت عامه بدخشان می‌گوید که رقم مرگ و میر مادران به صورت قابله توجهی کاهش یافته است و در برخی از ولسوالی‌ها این رقم به صفر رسیده است.

 

خبرنگار: محمد شریف شایق 

 

 

خواندن 87 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)