بالا رفتن سطح آب دریای آمو نگرانی مردم و مسوولان دولتی بدخشان را بر انگیخته است

بالا رفتن سطح آب دریای آمو نگرانی مردم و مسوولان دولتی بدخشان را بر انگیخته است

سطح آب دریای آمو بالا رفته است و مسوولان نگران هستند که با گرم شدن هوا سطح آب بیشتر بالا می رود و ساکنان سواحل نشین طرف افغانستان را تهدید می‌نماید.

رئیس حوزه دریایی پنج آمو می‌گوید که بالا رفتن سطح آب درولسوالی های شغنان، اشکاشم و مایمی بدخشان درمرز مشترک افغانستان وتاجکستان مناطق زیادی را تهدید می‌کند.

انجنیر مجیب الله قربانی، رئیس حوزه دریایی پنج می‌گوید که طرف تاجیکستان سواحل خود را تحکیم کاری کرده و این کار سبب شده است که با بالا رفتن آب سواحل جانب افغانستان بیشتر آسیب پذیر شود.

منبع می‌گوید که در ولسوالی‌های اشکاشم، واخان، شغنان و قسمتی از دروازها درحدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ هکتار زمین زراعتی و باغیات وجنگلات در گذشته تخریب شده است.

وی ‌می‌افزاید که ما نگران آن هستیم که درماه سرطان و اسد سال‌جاری با گرم شدن هوا سطح آب دریای آمو نظر به میزان بارنده‌گی‌های سال گذشته بالا برود واین امر سبب خواهد شد تا سطح تخریبات بیشتر گردد.

رییس حوزه دریایی پنج آمو می‌گوید که دولت افغانستان درمنطقه سرجنگل و رباتک ولسوالی اشکاشم دو پروژه تحکیماتی را به هزینه ۵ و ۷ میلیون افغانی تطبیق کرده، اما در تناسب به بند‌های کشور تاجکستان بسیار ناچیز است ونمی‌تواند جواب‌گوی نیاز مندی‌های مردم محل شود تا از تخریب خاک افغانستان جلوگیری کند.

 

خبرنگار: محمد شریف شایق 

 

خواندن 82 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)