تاکید بر حضور فعال زنان در گفتگوهای صلح

تاکید بر حضور فعال زنان در گفتگوهای صلح

نشستی در بدخشان پیرامون مساله مشارکت زنان در گفت‌گوهای صلح برگزار شد و زنان شرکت کننده در این نشست، به حضور فعال زنان در گفت‌گوهای صلح با طالبان تاکید کردند.

در روزهای اخیر مساله حضور زنان در گفت‌گوهای صلح و دفاع از دست آوردهای هفده سال گذشته از مسایل مورد بحث محافل مختلف افغانستان است. 

عارفه نوید، مسوول دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر از زنان شرکت کننده در نشست مذکور گفت که بدون مشارکت فعال زنان تامین صلح نا ممکن است و باید حضور زنان در گفت‌گوهای صلح با طالبان نمادین و سمبولیک نباشد بلکه زنان حضور فعال داشته باشند و خواسته و گفته‌های خود را مطرح کنند.

مولوی سید زین الدین، از مسوولان اداره حج و اوقاف بدخشان هم می‌گوید که زنان نقش اساسی در روند صلح دارند و زنان می‌توانند که نقش فعلی را در کاهش جنگ و تامین صلح ایفا کنند و به همین خاطر باید نقش زنان در گفت‌گوهای صلح برجسته باشد.

عبدالبشیر دقیق، استاد دانشگاه در بدخشان هم باور دارد که باید نحو نگرش گروه‌های سیاسی دخیل در مسایل افغانستان نسبت به زنان تغییر و نقش آن‌ها در مسایل کلان کشوری و تصمیم گیری‌های ملی تغییر کند.

در بدخشان زنان با وجودی که به حضور فعال زنان در گفت‌گوهای صلح تاکید می‌کنند اما با توجه به نتایج مبهم گفت‌گوهای صلح، نسبت به آینده خود با تردید می‌نگرند و نگران هستند که مبادا دست آوردهای هفده سال اخیر قربانی گفت‌گوهای صلح شوند.

 

خبرنگار: محمدشریف شایق 

 

 

خواندن 206 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)