خواست زنان تجارت پیشه بدخشان از دولت 

خواست زنان تجارت پیشه بدخشان از دولت 

ظاهره، مسوول یک کارخانه پروسس لبنیات در ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان می‌گوید که دولت باید از فعالیت‌های اقتصادی زنان حمایت کند تا آن‌ها بتوانند فعالیت خود را توسعه بدهند.

ظاهره، همراه با شمار دیگری از زنان چند سال قبل یک کارخانه کوچک پروسس لبنیات را در ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان به همکاری موسسه افغان اید تاسیس کردند، او می‌گوید حالا تولیدات این کارخانه بیشتر شده است و در فصل تابستان روزانه تا یک هزار قطی ماست، قیماق و سایر لبنیات را تولید می‌کنند.

موصوف می گوید که در آغاز شمار زنان دخیل در این کارخانه بیشتر بود اما برای تداوم کار این کارخانه آن ها شمار کارکنانش را کاهش دادند، اما زنان زیادی غیر مستقیم در این کارخانه سهم دارند و شیری را که از حیوانات جمع آوری می‌کنند، به این کارخانه می‌آورند.

ظاهره می‌گوید که تولیدات آن ها بازار خوب پیدا کرده است و آن ها برعلاوه ولسوالی ارگو تولیدات شان را غرض فروش به مرکز بدخشان هم می فرستند.

ظاهره می گوید که اگر دولت و نهادهای غیر دولتی از کار آن‌ها حمایت کنند، آن ها می‌توانند، این کارخانه کوچک را توسعه بدهند و آن را به یک منبع کار آفرین برای زنان این ولایت تبدیل کنند.

در همین حال اورانوس، از فعالان حقوق زنان در بدخشان میگوید که دولت مکلف است از فعالیت های اقتصادی زنان حمایت کند، تا زنان بتوانند، فعالیت‌های اقتصادی شان را تقویت کنند و کار آن‌ها به بهبود اقتصاد خانواده‌ها کمک کند.

در بدخشان حالا زنان در بخش‌های مختلف اقتصاد سهیم شده اند.

 

خبرنگار: محمدشریف شایق 

 

خواندن 224 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)