اداره تنظیم امور کوچی‌ها در بدخشان: کوچی‌ها به خدمات اولیه دسترسی ندارند

اداره تنظیم امور کوچی‌ها در بدخشان: کوچی‌ها به خدمات اولیه دسترسی ندارند

مسوول اداره تنظیم امور کوچی ها در بدخشان می‌گوید که میزان دست‌رسی کوچی‌ها به خدمات صحی، آموزشی و سایر سهولت‌های اولیه زنده‌‌‌گی بسیار اندک است.

آمر اداره تنظیم امور کوچی ها در بدخشان می‌گوید که در این ولایت حدود پنج هزار خانواده کوچی وجود دارد و سالانه حدود هفت هزار کوچی عبوری هم به این ولایت رفت و‌آمد دارند. 

محمد یوسف زاهد، مسوول اداره کوچی در بدخشان می گوید که اکثریت کوچی‌ها در بدخشان از قوم گجر هستند و به ترتیب قرغیزها و بلوچ ها هستند و زنده‌گی آن ها به مالداری متکی است.

او می‌گوید که در بسیاری از مناطق کودکان سه ساعت تا چهار ساعت راه می روند تا به مکتب‌ برسند، آن‌ها با طی کردن فاصله زیاد درس و تعلیم می‌گیرند و دوباره به خانه‌های شان می‌روند، در بخش صحت هم جاهای است که مردم هنوز تابلیت پرستامول را نمی‌شناسند.

مسوول اداره امور کوچی ها در بدخشان می‌گوید که کوچی ها همه ساله در فصل زمستان در راستای تهیه علوفه به حیوانات شان با دشواری های زیادی مواچه می‌شوند، اما امسال با توجه به میزان بلند بارنده‌گی کوچی دشواری‌های بی پیشنه‌ای تجربه می‌کنند.

در همین  حال یکی از بزرگان قوم گجر هم می‌گوید که میزان دست‌رسی کوچی‌ها به خدمات اولیه دولتی بسیار اندک است و تا هنوز اقدامات موثر برای رفع دشواری‌های آن ها انجام نشده است.

مسوول اداره تنظیم امور کوچی‌ها در بدخشان می‌گوید که در سال‌های گذشته آن ها در تشکیل اداره امور کوچی‌ها تیم های سیار صحی داشتند، اما در سال‌های پسین تیم‌های صحی سیار از چوکات اداره کوچی‌ها حذف شده است.

 

خبرنگار: محمدشریف شایق 

 

خواندن 125 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)