گرامی‌داشت از شب یلدا در بدخشان

گرامی‌داشت از شب یلدا در بدخشان

از شب یلدا، به عنوان یکی از سنت‌ها و میراث‌های فرهنگی و تاریخی، با حضور شماری از فرهنگیان در ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان گرامی‌داشت شد.

یلدا درازترین شب آخر فصل خزان است و به دنبال آن فصل سرد زمستان آغاز می‌شود، تجلیل از یلدا در حوزه تمدنی زبان فارسی تاریخ طولانی دارد.

نقیب‌الله ثاقیبار، رییس اطلاعات و فرهنگ بدخشان می‌گوید که با همکاری مرکز آموزشی لنکن تلاش کردند تا از این سنت تاریخی تجلیل کنند و شاعران و فرهنگیان را دور هم جمع کنند.

آقای ثاقبیار افزود که ریاست اطلاعات و فرهنگ به عنوان پاسدار این ارزش‌ها همه ساله مناسبت‌های فرهنگی را تجلیل می‌کند و شب یلدا را که یکی از سنت‌های فرهنگی است با حضور شاعران، فرهنگیان و اهل قلم با برنامه‌های شعر خوانی و موسیقی تجلیل می‌کند.

هم‌زمان با این، شماری از فرهنگیان بدخشان می‌گویند که یادآوری از میراث‌های فرهنگی و تاریخی اقدامی است که نسل جوان را با فرهنگ و تاریخ گذشته‌شان بیشتر آشنا می‌سازد و این فرصت به هم‌بستگی و هم‌دلی مردم می‌افزاید.

شب یلدا معمولاً با افروختن شمع و آراستن سفره‌ای از میوه‌های تازه، شعر خوانی و ساز موسیقی تجلیل می‌شود و فرهنگیان شب را با بیداری سپری می‌کنند.

 

خبرنگار: محمدشریف شایق 

 

خواندن 218 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 01 جدی 1397 ساعت 15:20
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)