نگرانی از تخریب آبدات تاریخی در بدخشان

نگرانی از تخریب آبدات تاریخی در بدخشان

برخی از فرهنگیان در بدخشان می‌گویند که بسیاری از بناهای تاریخی در معرض خطر تخریب قرار دارند و اگر توجه نشود این آبدات از بین می‌روند.

مسوولان در اداره اطلاعات و فرهنگ بدخشان هم می‌گویند برخی از آبدات تاریخی نیاز به ترمیم و مرمت کاری دارند و ریاست اطلاعات و فرهنگ در این راستا تلاش‌های را انجام داده است.

سید حسین نهیب، آمر هنر و فرهنگ در ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان می‌گوید که برخی از آبدات تاریخی به همکاری بخش کلتوری بنیاد آقاخان در سال‌های گذشته ترمیم و مرمت کاری شده اند و برخی دیگر اما به ترمیم ضرورت دارند و اگر در ترمیم آن‌ها توجه نشود، برخی از این آبدات تخریب خواهند شد.

آقای نهیب می‌گوید که عمده‌ترین خطری که آبدات تاریخی را تهدید می‌کند حوادث طبیعی است که سبب فروریزی آبدات تاریخی می‌شود و از اهمیت تاریخی آن‌ها می‌کاهد.

آقای نهیب می‌گوید که با بنیاد انکشافی آقاخان و ریاست شهرسازی مکاتب رسمی فرستاده‌اند تا در بخش ترمیم بناهای تاریخی با اداره اطلاعات و فرهنگ همکاری کنند.

 در بدخشان تا حالا بیست و یک آبده تاریخی رسماً ثبت شده است که تا حالا چهار بنا در مرکز و ولسوالی‌های بدخشان توسط بخش کلتوری بنیاد آقاخان مرمت کاری شده اند و بقیه‌ی این آبدات نیاز به ترمیم و مرمت کاری دارند.

 

خبرنگار: محمدشریف شایق 

 

 

خواندن 236 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)