سه‌صد خانواده از ولسوالی ارغنج‌خواه بدخشان بی‌جا شده‌اند

سه‌صد خانواده از ولسوالی ارغنج‌خواه بدخشان بی‌جا شده‌اند

شماری از باشندگان منطقه شیوه ولسوالی ارغنج‌خواه ولایت بدخشان که به مرکز این ولایت آمده‌اند، می‌گویند که طالبان آن‌ها را از منطقه‌شان کوچ اجباری داده‌اند.

اعضای شورای ولایتی بدخشان هم کوچ اجباری این خانواده‌ها از سوی طالبان را تایید می‌کنند و می‌گویند که شمار این خانواده‌ها به سه‌صد خانواده می‌رسد.
بیجاشدگان می‌گویند، طالبان تمام داروندار آن‌ها را گرفته و از خانه‌های شان به عنوان سنگر علیه نیروهای دولتی استفاده می‌کنند.
فرحناز پامیری، عضو شورای ولایتی بدخشان می‌گوید، در پی تشدید ناامنی‌ها و گسترش دامنه‌ی حضور طالبان درولسوالی ارغنج‌خواه، ادامه‌ی زنده‌گی ‌برای باشندگان این ولسوالی ناممکن شده است.
شماری از این بیجاشدگان که به شهر فیض آباد آمده‌اند و  بیشترشان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند می‌گویند، افزون بر این‌که  طالبان تمام داروندار شان را گرفتند، آنان را ناگزیر به ترک خانه و کاشانه‌ی شان کردند.
هم‌زمان با این عبدالواحد طیبی، رییس اداره مهاجرین ولایت بدخشان می‌گوید که برای برخی از این خانواده‌ها که به ولسوالی شغنان رفته‌اند، کمک‌رسانی انجام شده است.
در پی افزایش ناامنی‌ها و گسترش جغرافیای جنگی طالبان، آمار بیجاشد‌گان جنگ در این ولایت به ۵ هزار خانواده رسیده است که شمارزیادی از این خانواده‌ها در وضعیت بد زندگی می‌کنند.


خبرنگار: محمدشریف شایق

خواندن 489 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)