توقف فعالیت یک کارخانه‌ی تراش و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در بدخشان

توقف فعالیت یک کارخانه‌ی تراش و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در بدخشان

منع استخراج و انتقال سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در بدخشان سبب شده است که یک کارخانه‌ی تراش و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در این ولایت از فعالیت باز ماند.

مسوولان اتحادیۀ سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در بدخشان می‌گویند، زمانی‌که کار انتقال سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی از داخل شهر فیض‌آباد صورت می‌گرفت، ده‌ها تن از باشنده‌گان بدخشان در بخش‌های شست‌وشو، پروسس، پالایش و تراش این سنگ‌ها مصروف کار بودند اما پس از منع تجارت و انتقال سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، آنان دروازه‌ی کارخانه‌ی پروسس این سنگ‌ها را بسته‌اند.

هدایت الله حکیمی رئیس اتحادیه‌ی سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در بدخشان می‌گوید که خبر بستن کارخانه‌ی مذکور را طی مکتوبی به تمامی اداره‌های ذیدخل خبر داده‌اند و دروازه کارخانه را رسماً بسته‌اند.

آقای حکیمی می‌گوید، تا دو سال پیش آنان افزون بر این‌که برای ده‌ها تن از زنان و مردان در این ولایت فرصت‌های کاری فراهم کرده بودند، محصولات این کارخانه را در کشورهای ترکیه، ایران و دُبی به فروش می‌رساندند.

عبدالحسیب دقیق رئیس اقتصاد بدخشان اما می‌گوید، اداره‌ی محلی بدخشان برای جلوگیری از بسته شدن کارخانه‌ی تراش و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، جواز انتقال ۵۰۰ کیلوگرام سنگ را در ماه به این اتحادیه داده است.

 

خبرنگار: محمدشریف شایق 

خواندن 349 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)