نگرانی از کم‎رنگ بودن نامزدان زن در شوراهای ولسوالی‎ها در بدخشان

نگرانی از کم‎رنگ بودن نامزدان زن در شوراهای ولسوالی‎ها در بدخشان

در بدخشان حضور کم‎رنگ زنان برای تصاحب کرسی‎های شوراهای ولسوالی‎ها باعث نگرانی شماری از فعالان حقوق زنان شده است، اما مسوول کمیسیون انتخابات در بدخشان می‌گوید که مشارکت زنان در بدخشان در تناسب به سایر ولایت‌های کشور قابل توجه است.

فعالان حقوق زن در بدخشان می‌گویند برای تصاحب کرسی‌های شوراهای ولسوالی‌های کران‌ومنجان و راغستان هیچ زنی خود را نامزد نکرده است و در بقیه ولسوالی‌ها شمار نامزدان زن برای کرسی‌های شوراهای ولسوالی‌ها کم‌رنگ است.

حمیدالله بلوچ رییس دفتر انتخابات در بدخشان می‌گوید که در بدخشان ۴۲۰ نفر برای تصاحب کرسی‌های شوراهای ولسوالی ثبت نام کرده‌اند که ۶۲ تن شان زنان هستند و بدخشان در سطح کشور از لحاظ داشتن نامزدان زن برای کرسی‌های شوراهای ولسوالی‌ها در ردیف اول قرار دارد.

اما فعالان حقوق زنان می‌گویند که شمار نامزدان زن در شورا‌های ولسوالی‌ها متناسب به تعداد کرسی‌های اختصاص یافته به زنان در هر ولسوالی و اصل رقابت در این مناطق با پرسش روبروست.

سایره عالمیار عضو شورای ولایتی بدخشان می‌گوید که عدم اجرای برنامه‌های موثر آگاهی‌دهی به زنان در بدخشان سبب شده است که زنان برای تصاحب کرسی‌های شوراهای ولسوالی‌ها بی‌علاقه باشند.

 

خبرنگار: محمدشریف شایق 

خواندن 163 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)