نگرانی باغداران از نابودی نسل درختان بومی در بدخشان

نگرانی باغداران از نابودی نسل درختان بومی در بدخشان

رییس ادارۀ زراعت و مالداری بدخشان می‌گوید که ادارۀ زراعت بدخشان برنامه‌هایی را برای نگهداری درختان بومی که فراورده‌های آن از کیفیت بالای برخوردارند روی دست دارد، تا از انقراض نسل درختان بومی جلوگیری کند.

باغداران بدخشان از نا بودی گونه‌های از درختان بومی و محلی در شماری از ولسوالی‌های این ولایت اظهار نگرانی می‌کنند.

به‌گفتۀ آنان در پی افزایش استفاده از نهال‌های اصلاح شدۀ زراعتی طی چند سال پسین، نسل بعضی از درختان بومی با خطر نابوی روبرو شده است.

محمد یوسف نوری، آگاه مسایل زراعتی در ولسوالی بهارک بدخشان می‌گوید که سیب رخش بهارک که در گذشته‌ از شهرت خوبی برخور دار بود، جای‌اش را به سیب‌های خارجی خالی کرده است.

محمد عظیم موسوی، ولسوال بهارک می‌گوید، فراورده‌های جدید باغ‌داری از مقاومت پایینی برخوردار اند و نبود امکانات برای نگهداری فراورده‌های نسل جدید باغ‌داری، باغ‌داران را با مشکل روبرو کرده است.

محمد عالم عالمی، رییس ادارۀ زراعت بدخشان، اما می‌گوید، گونه‌های جدید باغ‌داری در برابر بیماری‌ها و تغییر آب و هوا از مقاومت پایین‌تری برخوردار اند و آن‌ها برای احیای نسل گونه‌های قدیمی میوه‌ها که دارای مقاومت بلند اند، برنامه‌هایی را روی دست دارند.

او می‌گوید، ادارۀ زراعت بدخشان در تمام ولسوالی‌های این ولایت قوریه‌های را برای نگهداری و تداوم نسل گونه‌های قدیمی درختان ایجاد کرده است.

 

خبرنگار: محمدشریف شایق

خواندن 226 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)